Chia semená

Objavte výhody Chia semienok v priebehu niekoľkých dní...

Ako získať stratenú energiu a zároveň chudnúť bez pocitu hladu?

Chia semienka

Na tejto krátkej stránke sa dozviete viacero výhod o malých ale vysoko hodnotných Chia semenách, pre vaše zdravie a tiež ich popis ako vám môžu pomôcť stať sa zdravším v priebehu niekoľkých týždňov. Myslíte si, že sú to len prázdne slová? Pozrime sa bližšie čo je vlastne chia… Chia semená boli tajnou “super potravinou” už v dobách starodávnych civilizácií (aztékov, mayov) a boli aj vysoko cenené. Je až neuveriteľné, že sme ich tak dlhú dobu v podstate ignorovali. Pestovanie chia semien je pomerne náročné a vyžaduje konkrétnu nadmorskú výšku. Ale prejdime k veci, aké sú hlavné benefity jedenia chia semienok?

Chia semienka

9 Hlavných výhod jedenia Chia semienok pre zdravie

 1. Stála energia počas celého dňa
 2. Zvýšená psychická koncentrácia a pozornosť
 3. Vysoký podiel vlákniny
 4. Prírodný zdroj omega 3 a 6 mastných kyselín
 5. Chudnutie bez pocitu hladu
 6. Vysoký obsah vitamínov skupiny B
 7. 5x viac vápnika ako v mlieku
 8. Vysoký obsah antioxidantov
 9. Podpora detoxikácie organizmu


Čo hovoria tí čo ich už vyskúšali?

Ahojte, nemyslel som si, že chia semienka budú mať na mňa až taký dopad..Rozhodol som sa, že ich otestujem. Nespal som celú noc, aby si telo neoddýchlo a aby som mohol vnímať energiu Chii. Na druhý deň som pred obedom išiel na mini výlet s manželkou. Nebrali sme si jedlo ani vodu, načo keď sa ideme iba prejsť. Vošli sme do lesa, že si nazbierame huby a naša hubárska mánia skončila o 18.00 hod. Pri ceste na späť som si uvedomil, že vôbec nie som hladný a ani unavený. Vrelo preto odporúčam aj ostatným, aby ich vyskúšali.
Peter – Bratislava

Ahojte, ja som vyskúšala Chia semienka na odporučenie môjho kamaráta. Dobehla som domov, do pohára som si naliala čistú vodu a pridala som 2 čajové lyžičky Chia . Nakoľko som nebola unavená , bola som v pohode, necítila som žiadny rozdiel. Tak mi vŕtalo v hlave či to s tou energiou funguje. V priebehu týždňa som prechladla a necítila som sa dva krát najlepšie. Keď som taká zbitá ležala v posteli, napadlo ma vyskúšať Chia semienka znova. Verte zabralo to ! Cítila som sa lepšie. Vyskúšala som to aj na mojich kolegoch, keď ich bolela hlava ( aj po veselej noci ). V priebehu pätnástich minút boli OK .
Andrejka – Bratislava

Ahojte, počas môjho vysnívaného výletu do USA som v Kalifornii čítal knihu Born to Run. Autor v knihe píše o kmeni super bežcov Raramuri. Zamýšľal sa nad zdrojom ich super výkonov. Dospel k záveru, že jedným z hlavných dôvodov je ich denné menu. Pričom hlavný zdroj energie mali byť nejaké semienka Chia. Ako bežec som chcel aj ja zvýšiť svoj výkon a tak som začal pátrať po zázračných energetických semienkach. Kúpil som ich v predajni so zdravou výživou a namiešal som si ich.

Po 10 kilometrovom behu som býval väčšinou uťahaný ako kôň a rád, že som vôbec dobehol domov. Vtedy prvý krát po vypití Chia „mixu“ som zabehol tých 10 KM úplne v pohode a fičal som celý deň v práci úplne fit. Dnes pijem môj „Chia mix“ tak ako Raramuri každý deň. Pridávam si ich do vločiek zmiešaných s rozmixovaným banánom aj do iných jedál. Vďaka Chia semienkam behám o mnoho rýchlejšie a na jar 2011 pobežím svoj prvý polmaratón ( áno 20 KM ). Každému športovcovi vrelo odporúčam, dokonca aj moja priateľka už fičí na Chia a zhodila pár KG.
Tomáš – Devín

Ahojte vždy na zimu sa mi rozlamujú nechty. Pomaly si nemám čo strihať. Sú veľmi škaredé až tak, že si ruky schovávam. Lekár mi doporučil jesť veľa rýb. Mám rada ryby, ale nerada vyberám kosti. Raz ku mne prišla kamarátka o ktorej viem, že má podobný problém s nechtami a povedala mi, že je Chia semienka. Vraj obsahujú omega3 mastné kyseliny – ako majú ryby. Pozrela som si jej nechty, ktoré boli pevné a pekné. Tak som si Chia semienka kúpila a dnes sa za svoje nechty nemusím hanbiť. Dala som to aj manželovi, ktorý máva bolesti hlavy a ustúpilo mu to. Čo sa mi ešte páči, že Chia je pestovaná bez chémie a nie je návyková . Skúste.
Karin – BratislavaRecepty z Chia semien

Chia – energetický nápoj

 • 1 pohár pramenitej alebo filtrovanej vody
 • 1 čl Chia semienok

Do pohára s vodou zamiešame Chia semienka a necháme 10 až 15min. postáť. Semienka zatiaľ naboptnajú. Tento nápoj pijeme vtedy, keď máme náročný fyzicky aj psychicky deň.

Chia – nočná energia

 • ½ pohára horúcej vody
 • 1čl práškovej Guarany
 • 1 čl Chia semienok
 • ½ pohára pramenitej vody
 • 1pl javorového sirupu alebo 1čl trstinového cukru

Do horúcej vody zamiešame guaranový prášok a javorový sirup (trstinový cukor). Necháme mierne vychladnúť a potom pridáme Chia semienka, ktoré sme si vopred namočili vo vode na 10 až 15min. Tento nápoj pijeme vtedy, keď potrebujeme zvýšiť koncentráciu, napr. pri učení alebo ak máme pred sebou dlhú cestu autom alebo prácu cez noc.

Chia – sladká vášeň

 • 1 pohár jablkovej šťavy alebo kvalitného džúsu
 • 1 čl Chia semienok
 • štipku mletej škorice

Do džúsu zamiešame mletú škoricu, pridáme Chia semienka a necháme 10 až 15min. postáť, kým semienka naboptnajú.  Tento nápoj je pohladením pre telo a dušu, zvyšuje psychický a fyzický výkon.

Chia – Super Drink

 • 1 pohár pramenitej alebo filtrovanej vody
 • 1 pl Chia semienok
 • 1čl Mladého jačmeňa – 100%-tný extrakt z mladých lístkov jačmeňa (sušená šťava)
 • 1pl javorového sirupu alebo ½ pohára 100% kvalitného džúsu
 • trochu umeoctu

Do pohára s vodou zamiešame Chia semienka a necháme 10 až 15min. postáť. Semienka zatiaľ naboptnajú a potom pridáme javorový sirup alebo 100% džus, trochu umeoctu a Mladý jačmeň, ktorý si rozmiešame zvlášť v šejkry. Tento super drink môžeme piť pred fyzickým výkonom, počas výkonu a aj po výkone.

Chia semená sa môžu používať aj ako prísada do jedla, napr. do ranných müsli kaší alebo pri pečení chleba. Lepšie využitie a účinok semená majú, ak sa nasucho jemne opražia a pomelú.ÚČINKY

Odporúčaná maximálna denná dávka  je 25 gr. = 2 čajové lyžičky.

Chia a cukor:

Chia semienka sú schopné absorbovať viac ako deväťnásobok svojho objemu vo vode ( vytvoria gél ). Tento gél spôsobuje pomalý prestup sacharidov do tela. Sacharidy sa pomalšie menia na glukózu ( monosacharid = jednoduchý cukor ) , ktorú využívame ako zdroj energie. Toto spomalenie v premene sacharidov na cukor, podporuje budovanie vytrvalosti. ( napríklad u športovcov) Sacharidy sú palivom na výrobu energie v našom tele. Predĺženie doby ich premeny na jednoduchý cukor ( monosacharid ), stabilizuje metabolické zmeny. Zníženie vzostupov a poklesov hladiny cukru, umožňuje dlhšie zásobovanie tela energiou.  Takto si telo udržuje pocit plnosti po dlhú dobu. Chia semienka môžeme označiť ako nášho “manažéra cukru” .

Celiakia – Chia semienka sú 100% bezlepkové – neobsahujú lepok ( glutén ).

Na čo si treba dávať pozor :

Chia semienka znižujú krvný tlak . Pozor si musia dávať ľudia s nízkym  krvným tlakom, napríklad ľudia v staršej vekovej skupine.

Ľudia, ktorí majú srdcové problémy, alebo užívajú lieky na riedenie krvi ( napr.warfarin, anopirin ) by nemali konzumovať Chia semienka.

Chia semienka sú výborným zdrojom vitamínov B, medzi nimi aj vitamínu B-17 ( amygdalin ). Amygdalin má proti rakovinové vlastnosti. Ľudia s rakovinovým ochorením, ho môžu užívať ako doplnok v menšom množstve.

Je preukázané, že konzumáciou Chia semienok si môžeme zlepšiť celkové zdravie, však rovnako ako pri iných veciach platí  “všetko s mierou”.

© Copyright 2023 Del Nicky, použité obrázky sú ilustračné
www.zelenepotraviny.delnicky.sk